U Srbiji je izdato šest miliona platnih kartica. Međutim, učešće aktivnih u ukupnom broju izdatih kartica je samo 48 odsto. Na tržištu se beleži i trend smanjenja broja kreditnih kartica, kao i smanjenje broja transakcija i prometa kreditnim karticama. Jedan od razloga za smanjeno korišćenje kreditnih kartica je ekspanzija korišćenja čekova sa odloženim plaćanjem. Ovo je između ostalgo istaknuto na 12. tadicionalnom savetovanju “Platne kartice 2014”, koje je organizovala Privredne komora Srbije (PKS), Odbor za bankarstvo i osiguranje (Grupacija za razvoj platnih kartica). Obrad Sikimić, predsednik Grupacije za razvoj platnih kartica PKS, između ostalog je istakao da u poslovanju sa platnim karticama uvek ima izazova. On je ukazao i na tendenciju da je zapaženo učešće docnje na osnovu korišćenja kreditnih kartica, i da je ona krajem aprila ove godine iznosila 14,6 odsto. Prevare sa platnim karticama postaju sve sofisticiranije, pomeraju se ka internet trgovini, ali su i dalje prisutni manje sofisticarni metodi – krađa i zatim zloupotreba kartica, rekao je Sikimić.
U Srbiji je izdato šest miliona platnih kartica. Međutim, učešće aktivnih u ukupnom broju izdatih kartica je samo 48 odsto.
Na tržištu se beleži i trend smanjenja broja kreditnih kartica, kao i smanjenje broja transakcija i prometa kreditnim karticama. Jedan od razloga za smanjeno korišćenje kreditnih kartica je ekspanzija korišćenja čekova sa odloženim plaćanjem. Ovo je između ostalgo istaknuto na 12. tadicionalnom savetovanju “Platne kartice 2014”, koje je organizovala Privredne komora Srbije (PKS), Odbor za bankarstvo i osiguranje (Grupacija za razvoj platnih kartica).
Obrad Sikimić, predsednik Grupacije za razvoj platnih kartica PKS, između ostalog je istakao da u poslovanju sa platnim karticama uvek ima izazova. On je ukazao i na tendenciju da je zapaženo učešće docnje na osnovu korišćenja kreditnih kartica, i da je ona krajem aprila ove godine iznosila 14,6 odsto. Prevare sa platnim karticama postaju sve sofisticiranije, pomeraju se ka internet trgovini, ali su i dalje prisutni manje sofisticarni metodi – krađa i zatim zloupotreba kartica, rekao je Sikimić. Po njegovim rečima u uslovima krize u Srbiji zabeleženo je usporavanje ulaganja u nove tehnologije u ovoj oblasti.
Skupovi kao što je ovaj, predstavljaju dobar način za promovisanje platne kartice kao bezgotovinskog načina plaćanja. Korišćenje platnih kartica je važno u ostvarivanju ciljeva smanjenja gotovog novca u opticaju, legalizacije novčanih tokova i suzbijanja sive ekonomije, naglasio je Slobodan Samardžić, potpredsednik PKS. On je skrenuo pažnju na opšte pokazatelje sive ekonomije koja direktno utiče i na razvoj privrede Republike Srbije. Po njegovim rečima, na osnovu objavljene studije sive ekonomije u Srbiji, više od 85 odsto preduzeća koje je bilo obuhvaćeno ispitivanjem, naveli su da u njihovom sektoru rade firme i iz sive zone, što im otežava poslovanje.
Kako se navodi u saopštenju PKS, procena je da bi Srbija, suzbijanjem sive ekonomije, mogla da poveća poreske prihode za oko jedan odsto bruto društvenog proizvoda, odnosno približno 33 milijarde dinara. Sa 50 odsto od ovog iznosa moglo bi se finansirati novih 12.000 malih i srednjih preduzeća sa po 12.500 evra. Primera radi, sa tim novcem mogla bi da se finansira sadnja 110 miliona sadnica šljiva u Srbiji. Važan doprinos svih učesnika u poslovanju sa platnim karticama je da se kroz razvoj efikasnog sistema bezgotovinskog plaćanja smanji i obim sive ekonomije. To je interes naših članova i svih privrednih subjekata koji rade legalno i plaćaju poreze, naglasio je Samardžić.
On je podsetio da je Narodna banka Srbije pripremila Nacrt zakona o platnim uslugama i da je o njemu završena javna rasprava. Posebno je bitno da budući Zakon o platnim uslugama obezbedi da platni promet u zemlji bude efikasan, kao i da stvori pretpostavke za efikasno uključivanje našeg platnog sistema u jedinstveni evropski platni sistem, ulaskom Srbije u Evropsku uniju. Po rečima Samardžića, poželjno je da svi učine dodatne napore da se i u ovim vremenima razvijaju novi proizvodi i prate savremeni trendovi u ovoj oblasti.
U saopštenju se dodaje da PKS ima ključnu ulogu u približavanju najvažnijih karika u lancu i kartičnog poslovanja, pre svega banaka i trgovaca, ali i svih učesnika u sistemu platnih kartica, koji samo uspešnom saradnjom mogu da reše ključna pitanja i efikasnosti platnog sistema, naglasila je Jasmina Štambuk, pomoćnik direktora u Nacionalnom centru za platne kartice Narodne banke Srbije (NBS). Po njenim rečima razvoj tehnologije bio je preduslov za omasovljenje bezgotovinskog plaćanja, koje je od izuzetnog značaja za finansijsko tržište svake zemlje. Svuda u svetu platne kartica su prepoznate kao jedan od osnovnih instrumenata bezgotovinskog plaćanjk, uz sve veću zastupljenost u svakodnevnom životu. Sa zadovoljstvom se može konstatovati da je nivo tehnologija koje se koriste u sistemu platnih kartica Srbije na nivou razvijenih zemalja EU.
Tokom savetovanja podneto je 11 prezentacija o aktuelnim temama iz ove oblasti.